Dlaczego raczkowanie jest ważne?

Dlaczego dziecko powinno raczkować i  jaki związek ma raczkowanie z przyszłymi zdolnościami do nauki i możliwościami percepcyjnymi wzroku?

Statystycznie dzieci zaczynają raczkować w wieku 9-12 miesięcy. Jest to ważny rozwojowo etap, który pomija ok. 10 % zdrowych dzieci. Czasami dzieci przechodzą od razu do postawy wyprostowanej na dwóch nogach i pierwszych kroków, dlatego że nie odkryły tego sposobu przemieszczania się.  Jeśli wynika to z naturalnego rozwoju maluszka, a nie jest efektem sadzania w  chodzikach, czy stawiania malucha na nogach, to nie należy się tym martwić. Czasami nie mamy na to większego wpływu.  Bardzo często jednak winni są temu rodzice, którzy nieświadomi popełnianego błędu niepotrzebnie zachęcają niedojrzałe jeszcze dzieci do chodzenia. Tymczasem nasz cykl rozwojowy przebiega tak, by wszystkie etapy nabywania umiejętności motorycznych następowały we właściwej kolejności i we właściwym czasie. Dziecko usiądzie, czy stanie na nogach dokładnie wtedy gdy jego układ kostno-mięśniowy jest na to gotowy. Warto znać zalety raczkowania i zachęcać dzieci do niego. Najlepszą inwestycją w zdrowie, prawidłowy rozwój i prosty kręgosłup jest pozwolenie maluszkom od pierwszych chwil życia na samodzielne,nieskrępowane eksplorowanie otoczenia. Jeśli nasze dziecko raczkuje, cieszmy się tym. Jest to bardzo ważny etap w rozwoju ruchowym dziecka, gdyż: 

-Podczas raczkowania dziecko po raz pierwszy odrywa  tułów od podłoża opierając ciężar ciała na dłoniach i kolanach.  Dostarcza to pierwszych intensywnych wrażeń dotykowych i proprioceptywnych. Pozycja czworacza kształtuje panewki biodrowe i formuje prawidłowe krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym.

- Podczas pełzania i raczkowania dziecko używa wszystkich czterech kończyn, których ruchy wzmacniają trzysta milionów szlaków nerwowych łączących obie półkule mózgowe poprzez ciało modzelowate. Poszczególne ogniwa tych ruchów były ćwiczone na wcześniejszych etapach, by dać efekt płynnym skoordynowanym ruchom zmieniającym położenie ciała dziecka względem otoczenia.

-raczkowanie przyczynia się do koordynacji lewej i prawej strony ciała oraz do kształtowania się widzenia dwuocznego, tak potrzebnego podczas wykonywania wielu aktywności a także w szkole, podczas np. przepisywania z tablicy, czy czytania. Gdy dziecko zaczyna się przemieszczać rodzi się w nim, potrzeba używania obu oczu jednocześnie by sprawnie lokalizować przedmioty będące w oddali i do których się przybliża. Ta wczesna analiza wrażeń wzrokowych poparta czasem bolesnym :) doświadczeniem jest ważną lekcją znacząco wpływającą na rozwój w zakresie percepcji wzrokowej i koordynacji ruchowej całego ciała. Jeśli dziecko ominie ten etap rozwoju straci również istotny etap rozwoju mózgu.

Jak zachęcić do raczkowania?

- warto zadbać o warunki i motywację:układajmy maluszka na podłodze tak często jak się da. Dobrze jeśli to będzie dywan, na którym jest większa przyczepność niż na kocu czy panelach.

-kładźmy w zasięgu wzroku ciekawe zabawki, nie wyręczajmy dziecka, niech spróbuje sam do  niej się przysunąć,

-przeszkodą w raczkowaniu może być niewygodne np. dżinsowe ubrano, przepełniona pieluszka, lub...za duży i ciężki brzuszek.