Rozwój ruchowy w 1 roku życia-co powinno niepokoić.
 

Rozwój ruchowy noworodka i niemowlaka jest wykładnikiem stopnia dojrzałości i rozwoju jego układu nerwowego. W pierwszych tygodniach życia dziecka nieprawidłowości ruchowe są trudne do wykrycia. Baczna i wnikliwa obserwacja dziecka jest w tym okresie bardzo ważna, Podstawową metodą terapeutyczną problemów rozwojowych wieku niemowlęcego jest rehabilitacja. Ma ona pobudzać powstawanie nowych połączeń w mózgu przy wykorzystaniu dużej plastyczności układu nerwowego małego dziecka. Im wcześniej dziecko rozpocznie rehabilitację, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Uważnie przyglądajmy się naszym maluchom jeśli:

 

CIĄŻA i PORÓD

 

- w ciąży mama miała problemy z krwawieniami, utrzymaniem ciąży, nadciśnieniem, często chorowała.

- poród przebiegał z komplikacjami, był przedłużony, w jego trakcie dziecku spadało tętno, po porodzie musiał zostać podany tlen.

- maluch otrzymał niski wynik w skali Apgar (poniżej 7), urodził się przed czasem.

Nie zwlekajmy z wizytą u neurologa, jeśli wystąpił  któryś z niżej wymienionych sygnałów. Być może wszystko jest tak jak być powinno, ale jeśli w rozwoju dziecka ujawnione zostaną nieprawidłowości, pamiętajmy 

wczesna rehabilitacja jest najskuteczniejsza.

 

Co powinno niepokoić?

1 miesiąc życia (pod koniec) :

- kłopoty ze ssaniem i połykaniem, dziecko krztusi się, wymiotuje,

- ma skłonność do odchylania głowy do tyłu, wygina się,

- nie leży prosto, przekrzywia się lewo lub w prawo,

- jest ospałe,

- ma drżenia rączek i nóżek,

- ma bardzo napięte mięśnie rąk i nóg, ciężko je ubrać,

3 miesiąc życia (pod koniec) :

- dziecko nie skupia wzroku na przedmiotach i osobach,

- kiedy podciągamy je za ręce z pozycji leżącej, główka opada w tył,

- kiedy bierzemy je na ręce, nie potrafi utrzymać główki,

- jest nadmiernie wrażliwe na głos lub dotyk (krzyczy, pręży się, zastyga w bezruchu),

- ma kłopot z odwodzeniem nóżek podczas przewijania,

- około 4 miesiąca: sięga po zabawkę tylko jedną ręką, nie używa oby rąk do zabawy.

6 miesiąc życia (pod koniec) :

- dziecko nie przekręca się na boki,

- nie bawi się rączkami, nie chwyta zabawek,

- mocno zaciska piąstki, kciuki chowa w dłoni,

- ma ubogą mimikę, nie reaguje na głos matki,

- obciąga palce stóp co wygląda jak u baletnicy,

7/8 miesiąc życia :

- nie siada, nie utrzymuje pozycji siedzącej,

-nie pełza. 

Jak pomóc?  

Dzięki trafnej diagnozie i szybko rozpoczętej rehabilitacji  zdecydowana większość dzieci szybko nadrabia straty i rozwja się najupełniej prawidłowo. Jeśli te nieprawidłowości nie zostaną wychwycone i skorygowane będą pogłbiały się i utrwalały wraz z rozwojem dziecka wpływając niekorzystnie nie tylko na poziom funkcjonowania ruchowego, ale również intelektualnego.

Co powinno się zrobić, by szybko uzyskać pomoc?

Przede wszystkim konieczna jest szybka wizyta u lekarza pediatry oraz u neurologa dziecięcego.  Typowym badaniem zleconym niemowlakom jest USG przezciemiączkowe. U dzieci z grupy ryzyka okołoporodowego zostaje wykonane od razu po porodzie. Kieruje na takie badanie również lekarz neurolog, jeśli rodzice dopiero w domu zauważą coś niepojącego w zachowaniu malucha. Jest to badanie nieinwazyjne i jego prawidłowy wynik w 95 % oznacza, że wszystko jest w porządku.

Jeśli obawy rodziców się potwierdzą otrzymają od lekarza skierowanie na rehabilitację. Będzie ona miała na celu pobudzenie procesu powstawania nowych połączeń w mózgu, przy wykorzystaniu dużej plastyczności rozwijającego się układu nerwowego. Ważne jest, by rehabilitację rozpocząć jak najwcześniej, jeszcze w pierwszym półroczu życia. Te same ćwiczenia dadzą nieporównywalnie lepsze efekty u dziecka trzymiesięcznego niż u dziecka dziewięciomiesięcznego.

Jak wygląda taka rehabilitacja?


Dziecko ćwiczy poszczególne ruchy, a także całe ich sekwencje - siadanie, chwytanie, pełzanie, raczkowanie. Małe dzieci rehabilituje się metodą Bobathów albo metodą Vojty. Pierwsza z tych metod polega na wykonywaniu ruchów za dziecko lub wspomaganiu jego własnych ruchów. W tej drugiej wymusza się ruchy przez ucisk odpowiednich miejsc na ciele. Metodę Vojty nie wszystkie dzieci dobrze znoszą, czasem stają się nerwowe i płaczliwe. Metodę terapeutyczną należy wybrać zgodnie z zaleceniami lekarza, ale uwzględniając też indywidualne cechy dziecka.

Rehabilitacja niemowląt w Integros:

W Centrum Terapii Integros niemowlęta rehabilitowane są metodą NDT Bobath. Jest to metoda szeroko stosowana na świecie i bardzo przyjazna dziecku.  Istotą koncepcji NDT Bobath jest jej interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów dziecka/pacjenta z zaburzeniami funkcji ruchowych, wynikających z uszkodzenia oun. Głównym punktem jest zawsze obserwacja i analiza możliwości oraz trudności w wykonywaniu funkcjonalnych ruchów.

Założenia koncepcji NDT Bobath:

-normalizacja napięcia mięśniowego,

-hamowanie nieprawidłowych odruchów,

-wyzwalanie ruchów i kontrolowanie ich przebiegu wspomaganiami z punktów kontroli ruchów,

-utrzymanie pełnej ruchomości w stawach,

-wyrabianie kontroli postawy i ruchów,

-wykorzystanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.

Szczególna przydatność do pracy z niemowlętami i dziećmi wynika z tego, że nie zaburza się:

    • fizjologicznego rozplanowania dnia dziecka,
    • interakcji matka-dziecko,
    • nie powoduje przyzwyczajenia, bo ćwiczenia powtarzane są w sposób różnorodny,
    • stymuluje i normalizuje rozwój ruchowy, nie zakłócając pozostałych podstawowych potrzeb rozwojowych dziecka, a więc potrzeby miłości i bezpieczeństwa.

 

Rodzice są najlepszym rehabilitantem dla swojego dziecka. Pod okiem specjalisty uczą się wykonywać niektóre ćwiczenia. Uzupełnieniem odpowiedniej rehabilitacji jest zawsze bowiem prawidłowa, zgodna z sugestiami terapeuty, pielęgnacja oraz opieka nad niemowlakiem w domu.